Deniz Akvaryum Balıklarında Beslenme

Deniz akvaryum balıkları uzun ve sağlıklı bir yasam için vitamin, mineral, eser elementler ve bitkilerle takviye edilmiş besinlere ihtiyaç duyarlar. Balık yemleri pek çok başka markadan gözle görülür miktarda daha çok doğal malzeme içerir. Her balık yemindeki vitaminler ve yağlar, balıkların yağı yakabilmesi için gereken orandadır.

Balıkların beslenmesi
Balık yemleri en modern teknoloji ile, vitaminleri, mineralleri ve bitkilerin özünü koruyan dikkatli bir kurutma işlemi ile üretilmiştir. Yemler parazitlerden tamamen arınmıştır. Tadı bunu kanıtlar – süs balıklarınız bunu sever.
Süs balıkları, beslenme alışkanlıklarına göre doğada suyun farklı katmanlarında yaşar. Bu yüzden akvaryumunuzda bulunan süs balıklarının bazıları su yüzeyine yakın yüzer, diğerleri ise ortalarda dolaşmayı tercih eder ya da dipte yiyecek ararlar.
Bütün balıkların yiyeceklerini alabilmeleri için, bu grupların her biri için doğru besin çeşidini kullanmak son derece önemlidir.

Deniz Balıkları ne zaman ve nasıl beslenir

Akvaryum balıklarınızı mümkünse günde iki veya üç kez, iki ile beş dakika arasında bitirebilecekleri küçük miktarlarda besleyin.
Yemi suyun yüzeyine mümkün olduğunca eşit şekilde dağıtın.
Besleme için özel bir kaşık ayırın. Bu sayede bölümleri eşit tutabilir ve kazara fazla besleme ihtimalini önlersiniz. Ayrıca yemin kokusu ve kalitesi de etkilenmemiş olur.

deniz-akvaryumu

Zaman zaman taze besinler
100 veya 250 ml konservelerde, 2 – 3 değişik yemlerden oluşan çeşitli bir diyet uygulayın. Balıklarınızı aylarca aynı litrelik kaptan aynı yemle beslemek, canlılıklarını kaybetmelerine, renklerinin solmasına, hatta hastalanmalarına neden olabilir. Konserve her açıldığında ışık ve hava vitaminleri ve hassas besinleri yok eder. Şeffaf plastik torbalarda taşınan yemlerde, ışık ve hava daha paket açılmadan besinleri yok eder.

Fazla besleme
Yemler balıkları besledikten bir saat sonra hala akvaryumun tabanındaysa, aşırı beslemişsiniz demektir.
• Arta kalan yemleri mutlaka dip süpürgesi ile çıkarın.
• Mümkünse akvaryum tabanından beslenen balıklar ve karides ekleyin.

Yeni yem
Deniz akvaryum balıklarınız çoğunlukla bilinmeyen yemlerden şüphelenir ve yüzme alanlarına girmiş olabilecek muhtemel bir düşman ararlar. Yine de kısa süre sonra balıklar yeme alışır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s